TEAM

Board of Directors

  • ÖMER M. KOÇ
    Chairman
  • Saruhan Doğan
  • MELİH FERELİ
  • BAHATTİN ÖZTUNCAY
  • Ayşe Umur
  • Erdal Yıldırım

Executive Board

  • MELİH FERELİ
    Founding Director
  • EMRE BAYKAL
    Chief Curator
  • İLKAY BALİÇ
    Director, Communications
  • Ayşenur Topçuoğlu
    Director, Administration and Finance

EXHIBITIONS AND COLLECTION

  • Emre Baykal
    Chief Curator
  • Başak Doğa Temür
    Curator
  • Selen Ansen
    Curator
  • Eda Berkmen
    Curator

EXHIBITIONS

  • GİZEM USLU TÜMER
    Coordinator
  • ALPER DEMİRBAŞ
    Assistant Coordinator
  • CİHAN KÜÇÜK
    Production Specialist
  • Can Yıldırım
    Production Assistant

COLLECTION

  • BEHİYE BOBAROĞLU
    Registrar
  • Utku Ural
    Assistant Coordinator, Logistics and Conservation
  • Derya Aydoğdu
    Registration Specialist
  • MİNE DİRİ
    Conservator
  • KEVSER GÜLER
    Researcher
  • MUSA BOZKIR
    Kurtköy Warehouse Attendant
  • ANDAÇ KÖSE
    Dolapdere Warehouse Attendant

EVENTS

  • ASLIHAN TUNA
    Coordinator
  • YUSUF HUYSAL
    Events Specialist
  • AZİZE TAN
    Advisor, Film Programme

TECHNICAL PRODUCTION

  • DUYGU DOĞAN
    Manager
  • ERDAL HAMAMCI
    Coordinator
  • TUGAY GÖRMEZ
    Lighting Technician
  • RECEP TANIR
    Sound Technician
  • EMRE KARAASLAN
    Technician
  • DURGUT MUTLU
    Technician
  • RAHMAN YILMAZ
    Technician

COMMUNICATIONS

  • İLKAY BALİÇ
    Director

MEDIA AND MARKETING

  • ÜSTÜNGEL İNANÇ
    Coordinator
  • EDA SOYDAN SEVİM
    Assistant Coordinator, Sales and Marketing
  • SİNEM YAYLA
    Membership and Sales Specialist
  • ARZU YILMAZ
    Visitor Services Specialist
  • SENEM ÇELİKÖRSLÜ
    Assistant

LEARNING PROGRAMME

  • İZ ÖZTAT
    Coordinator
  • BERAT ÖRNEK
    Assistant Coordinator
  • MELTEM NİSA ÖZER
    Assistant
  • ASLI ÖZDOYURAN
    Studio Assistant

LIBRARY

  • SEVİL SARP
    Librarian
  • ÇAĞLA GÖNÜL
    Assistant Librarian

PUBLICATIONS

  • SÜREYYYA EVREN
    Editor
  • SENA DANIŞMAN
    Assistant Editor
  • SİNAN ABAÇ
    Digital Content Specialist

ADMINISTRATION AND FINANCE

  • AYŞENUR TOPÇUOĞLU
    Director
  • Selma Arıkan
    Coordinator, Accounting
  • LİDYA DURMAZGÜLER
    Management Assistant

INFORMATION TECHNOLOGIES

  • YETKİN KURULTAY
    Coordinator
  • EMRE TAŞKIN
    Specialist

BOOKSTORE

  • ALEN KEĞEÇİK
    Manager
  • SEVİNÇ BÜYÜKÇAKIR
    Bookstore Specialist
  • YÜSRA AKYOL
    Bookstore Clerk

BUILDING TECHNICAL MANAGEMENT

  • ALİ SÜNGÜ
    Coordinator
  • Mustafa Kahraman
    Chief Mechanical Technician
  • Okan Topa
    Chief Electrical Technician
  • TOLGA TEKELİ
    Mechanical Technician
  • MURAT GÜNAL
    Mechanical Technician
  • YÜCEL CİVELEKOĞLU
    Electrical Technician

ADMINISTRATIVE SERVICES AND SECURITY

  • MEHMET ALİ KARTAL
    Admin. Services and Security Supervisor
  • SERDAR DOĞAN
    Area Attendants
  • Fırat Kaplan
    Area Attendants
  • Ufuk Kaya
    Area Attendants
  • Songül Önal
    Area Attendants
  • Mert Burak Kurtoğlu
    Admin. Services and Logistics Assistant

DOLAPDERE SITE ARCHITECTURAL PROJECT AND CONSTRUCTION

  • NİLÜFER H. KONUK, ARCHITECT
    Project Coordinator
  • MUSTAFA KARATAŞ, ARCHITECT
    Construction Coordinator
  • HASAN YELKENCİ
    Supervisor, Electrical Engineer
  • Mehmet Kaya
    Electrical Technician
  • Orhan Işık
    Administrator
You have successfully signed up for Arter's newsletter.